Podatki związane z zakupem nieruchomości na Cyprze Północnym

Istnieją cztery główne podatki związane z każdą transakcją kupna-sprzedaży nieruchomości:

Opłata skarbowa (0,5%)
Opłata skarbowa jest płatna w Urzędzie Skarbowym przy rejestracji umowy w Urzędzie Ksiąg Wieczystych – obecnie wynosi 0,5% ceny umowy i należy ją uiścić w ciągu 21 dni od daty podpisania umowy lub wzrasta do 1,5% w przypadku zapłaty po tym czasie.

Opłata za przeniesienie tytułu własności (3%)
Opłata za przeniesienie tytułu jest płatna w Urzędzie Rejestru Gruntów Okręgu Północnego Cypru w momencie przeniesienia tytułu. Płatność następuje w momencie wpisania do Ksiąg Wieczystych (4-6 miesięcy)

VAT (5%)
Kiedy kupuje się nieruchomość od firmy budowlanej lub od innego profesjonalnego sprzedawcy, obowiązuje podatek VAT który wynosi obecnie 5%. Podatek VAT (KDV) jest płatny w Urzędzie Skarbowym w momencie przeniesienia tytułu własności. Jeśli jednak kupuje się nieruchomość od nieprofesjonalnego posiadacza tytułu własności, podatek VAT nie jest naliczany.

Sprzedawca natomiast płaci następujące podatki:
Podatek od dochodów kapitałowych (2,8%)
Podatek od dochodów kapitałowych jest płacony do Urzędu Skarbowego przez sprzedawcę – obecnie wynosi 4%. Jeśli sprzedający nie jest profesjonalistą, czyli prywatnym właścicielem domu, podatek od zysków kapitałowych spada do 2,8%.
Znowu każda osoba ma „raz w życiu” opcję sprzedaży jednego domu i jednej działki bez płacenia podatków. Dlatego w przyszłości, jeśli kupujący będzie chciał sprzedać nieruchomość, w której tytuł własności jest zarejestrowany na kupującego, kupujący (teraz staje się sprzedającym) nie zapłaci żadnego podatku – oczywiście jeśli ta zasada się nie zmieni. . Oprócz opłaty skarbowej, którą należy uiścić w ciągu 21 dni od podpisania umowy sprzedaży, pozostałe podatki płaci się w momencie przeniesienia tytułu własności, którego przyznanie może potrwać około sześciu miesięcy.

Wróć do „Porady”