Podatki związane z zakupem nieruchomości na Cyprze Północnym

Istnieją cztery główne podatki związane z każdą transakcją kupna-sprzedaży nieruchomości:

Opłata skarbowa (0,5%)
Opłata skarbowa jest płatna w Urzędzie Skarbowym przy rejestracji umowy w Urzędzie Ksiąg Wieczystych – obecnie wynosi 0,5% ceny umowy i należy ją uiścić w ciągu 21 dni od daty podpisania umowy lub wzrasta do 1,5% w przypadku zapłaty po tym czasie.

Opłata za przeniesienie tytułu własności (12%)
Od 27 stycznia 2023 r. stanowi on 12% wartości nieruchomości. Płatność ta będzie niezależna od tego, czy jest to pierwszy zakup. Pierwsze 6% ceny zakupu należy zapłacić po rejestracji w Wydziale rejestru gruntów, a pozostałe 6% zostanie zapłacone po udzieleniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwolenia na transakcję.

VAT (5%)
Kopia umowy sprzedaży jest wymagana przez Wydział rejestru gruntów do obliczenia podatku VAT. Obecnie jest to 5% na nowe nieruchomości. Na Cyprze Północnym nieruchomość z rynku wtórnego jest zwolniona z podatku VAT. Jest on pobierany, jeśli kupujesz od dewelopera zupełnie nową nieruchomość. Cenniki nieruchomości firm budowlanych nie zawierają podatku VAT.

Podatek od zysków kapitałowych

Zwykle stanowi on 4% ceny sprzedaży i jest płacony przez sprzedającego. Wydział rejestru gruntów wymaga kopii umowy sprzedaży do obliczenia podatku.

Opłata skarbowa

Jest to 0,5% ceny sprzedaży i jest płacone przez kupującego. Wydział rejestru gruntów wymaga kopii umowy sprzedaży do obliczenia podatku sprzedaży.

Koszty prawnika

Opłata adwokacka wynosi około £ 1000 – £ 1500 + (16% VAT). Chociaż praca z prawnikiem nie jest wymagana, radzimy to zrobić, aby zebrać dokumenty i złożyć wniosek. Inwestowanie na Cyprze będzie dla Ciebie bardzo wygodnym procesem, szczególnie jeśli współpracujesz z firmą z branży nieruchomości, która ma prawników korporacyjnych.

Opłaty notarialne

Opłata wynosi £ 15 za dokument.

Opłata za dystrybucję energii elektrycznej

Jest to około £ 1200 – 2500, w zależności od wielkości nieruchomości.

Roczny podatek od nieruchomości

Wynosi on £ 0,2 za metr kwadratowy.

Ceny podane powyżej są średnie. Jeśli rozważasz złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt stały na Cyprze Północnym, mogą pojawić się dodatkowe procedury i koszty. Możesz skontaktować się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Sprzedawca natomiast płaci następujące podatki:

Podatek od dochodów kapitałowych (2,8%)
Podatek od dochodów kapitałowych jest płacony do Urzędu Skarbowego przez sprzedawcę – obecnie wynosi 4%. Jeśli sprzedający nie jest profesjonalistą, czyli prywatnym właścicielem domu, podatek od zysków kapitałowych spada do 2,8%.
Znowu każda osoba ma „raz w życiu” opcję sprzedaży jednego domu i jednej działki bez płacenia podatków. Dlatego w przyszłości, jeśli kupujący będzie chciał sprzedać nieruchomość, w której tytuł własności jest zarejestrowany na kupującego, kupujący (teraz staje się sprzedającym) nie zapłaci żadnego podatku – oczywiście jeśli ta zasada się nie zmieni. . Oprócz opłaty skarbowej, którą należy uiścić w ciągu 21 dni od podpisania umowy sprzedaży, pozostałe podatki płaci się w momencie przeniesienia tytułu własności, którego przyznanie może potrwać około sześciu miesięcy.

Wróć do „Porady”