Częste pytania

Cypr Północny – podstawowe informacje

Cypr Północny (Kuzey Kıbrıs), oficjalnie Turecka Republika Cypru Północnego (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) – państwo częściowo uznawane na arenie międzynarodowej, zajmujące północną część wyspy zamieszkiwaną przez Cypryjczyków pochodzenia tureckiego. Republika obejmuje ok. 25% ludności i 36% terytorium wyspy.

Północny Cypr urzeka wspaniałymi krajobrazami i niezwykłymi zabytkami. Często nazywany jest rajem pośród wysp Morza Śródziemnego. Cudowne plaże, powolny styl życia mieszkańców, sielskość, niezadeptane przez turystów ciekawe miejsca powodują że jest to coraz częściej kraj wybierany do spędzania urlopu ale też jako miejsce inwestycji w nieruchomości wakacyjne .

Obowiązuje tu ruch bezwizowy a turyści i goście z zagranicy są mile widziani przez państwo.

Zakup nieruchomości. Czy oferowane nieruchomości są sprawdzone pod stanu prawnego?

Wszystkie oferowane przez nas nieruchomości są sprawdzone pod względem stanu prawnego. Współpraca z renomowaną Kancelarią Prawną gwarantuje, że kupiona nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek wad prawnych. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi i wiarygodnymi deweloperami.

Zakup nieruchomości. Czy obcokrajowiec może kupić nieruchomość w Tureckiej Republice Cypru Północnego?

Tak, oczywiście. Zakup nieruchomości odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem.
Zakupie nieruchomości w Tureckiej Republice Cypru Północnego, uprawnia do uzyskania dokumentu pobytowego. Wydawany jest w ciągu 21 dni.

Zakup nieruchomości. Czy obywatel Polski może kupić więcej niż jedną nieruchomość?

Prawo w TRCP nie zezwala na posiadanie więcej niż jednej nieruchomości przez obcokrajowców. Można posiadać tytuł prawny własności tylko do jednej. Dotyczy to także małżonków którzy są traktowani jako jedno gospodarstwo domowe. Jeżeli jednak zechcesz mieć więcej niż jedną nieruchomość, prawnicy współpracującej z nami Kancelarii Prawnej na Cyprze Północnym pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Zakup nieruchomości. W jaki sposób można zapłacić za kupowaną nieruchomość w TRCP?

Transakcja zakupu nieruchomości może być rozliczana gotówkowo i bezgotówkowo.

Płatność za zakup domu lub apartamentu od dewelopera może zrealizowany też kartą lub przelewem bankowym. Niektórzy deweloperzy akceptują płatności kryptowalutami.

Zakup nieruchomości. Czy istnieje możliwość kupna nieruchomości przez obcokrajowców na raty?

Deweloperzy zwyczajowo rozkładają pozostałą płatność (70-75%) na 12-24 nieoprocentowanych rat. Zabezpieczeniem pozostałej do zapłaty kwoty jest hipoteka. Istnieje także możliwość zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Oprocentowanie sięga jednak 10% rocznie.

Zakup nieruchomości. Jakie dokumenty są wymagane przy zakupie?

Paszport oraz zaświadczenie o niekaralności są jedynymi wymaganymi dokumentami.

Zakup nieruchomości. Czy konieczne jest posiadanie konta bankowego w banku na Cyprze Północnym?

Nie ma takiej konieczności. Większość płatności można dokonać przelewem z banku w którym posiadasz konto w Polsce

Zakup nieruchomości. Jak wyglada „stan deweloperski” sprzedawanej nieruchomości na Cyprze Północnym?

Cena nieruchomości przez nas oferowanych obejmuje zabudowę kuchni (bez sprzętu AGD) i szaf
w sypialniach, łazienka w standardzie Hilton, podłogi, drzwi, oświetlenie. Na życzenie można zamówić pełny pakiet meblowy i sprzętu AGD i kupić nieruchomość z wykończeniem „pod klucz”. Można oczywiście umeblować mieszkanie we własnym zakresie. Ilość sklepów z potrzebnym wyposażeniem jest imponująca.

Praktyczne informacje. Jakie waluty obowiązują na Cyprze Północnym?

Obowiązująca walutą jest lira turecka (obecny kurs 0,26 PLN – VI 2022). Kupno nieruchomości rozliczane jest Funtach Brytyjskich. Dopuszczalne są również płatności w Euro i dolarach amerykańskich. Niektórzy deweloperzy akceptują również płatności Bitcoin.

Praktyczne informacje – jak wypożyczyć samochód?

Również na Cyprze Północnym znajduje się wiele wypożyczalni samochodów. Warto pamiętać że na całej wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Nie należy wjeżdżać samochodem wypożyczonym na Cyprze Południowym na Cypr Północny i odwrotnie.

Praktyczne informacje. Religia na Cyprze Północnym.

Dominująca religią na Cyprze północnym jest islam, jednak zdecydowana większość mieszkańców Cypryjczycy to niepraktykujący muzułmanie. Burki, hidżaby są prawnie zakazane. Cypr Północny jest krajem mocno zlaicyzowanym.

Praktyczne informacje. Telefony komórkowe na Cyprze północnym – jak najtaniej dzwonić?

Telefonia komórkowa na Cyprze północnym to tureckie sieci komórkowe stąd też roaming nie jest opłacalny. Zaleca się kupić na miejscu kartę SIM z internetem. Do Polski najlepiej dzwonić przez Whatsapp, Meesenger czy inne komunikatory.

Praktyczne informacje. Płatność kartą – jak rozpowszechniona jest to forma płatności?

Cypr Północnym w zasadzie wszędzie można płacić kartą. Wszystkie sklepy, dostawcy, taxi udostępniają możliwość płatności kartą.

Praktyczne informacje. Bankomaty na Cyprze północnym. Czy wypłata gotówki nie jest problemem?

Oczywiście. Na Cyprze Północnym istnieje rozbudowana sieć bankomatów. Wszędzie jednak można płacić kartą.

Praktyczne informacje. Język urzędowy na Cyprze Północnym. W jakim języku mówią mieszkańcy?

Językiem urzędowym jest język turecki. Powszechna znajomość języka angielskiego,
umożliwia komunikację w zasadzie w każdej dziedzinie i w każdym miejscu.

Praktyczne informacje. Zasady ruchu drogowego – jaki ruch obowiązuje na Cyprze Północnym?

Kolejną z pozostałości po Brytyjczykach jest lewostronny ruch samochodów. Wskazane jest posiadanie Międzynarodowego Prawa Jazdy.

Prawo. Jaki system prawny obowiązuje na Cyprze Północnym?

Ze względu na to, że Cypr był kilkadziesiąt lat kolonią brytyjską, pozostałością po nich m.in. jest system prawny obecnie dość mocno oparty na brytyjskim systemie prawnym.

Prawo. Jak uzyskać obywatelstwo?

Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, obywatelstwo TRCP można uzyskać, mieszkając na wyspie przez okres 10 lat. Okres ten w praktyce jest krótszy o połowę.

Właściciel nieruchomości. Jakie podatki od nieruchomości płaci się na Cyprze Północnym ?

Przy rejestracji transakcji zakupu od dewelopera, kupujący jednorazowo płaci następujące podatki:

– VAT – 5%;
– opłata skarbowa w wysokości 0,5% wartości nieruchomości.

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórym dodatkowy opłata za zmianę wpisu w rejestrze gruntów wynosi 3%

Właściciele nieruchomości płacą roczny podatek od nieruchomości, który wynosi ok. 0,17 Euro za 1 m2.

Właściciel nieruchomości. Czy obywatel Polski ma możliwość sprzedać zakupioną wcześniej nieruchomość na Cyprze Północnym?

Oczywiście. Obcokrajowcy mogą sprzedawać nabyte nieruchomości.

Do sprzedaży potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży zawartej z poprzednim właścicielem lub deweloperem, a także dokumentu potwierdzającego przeniesienie prawa własności. Można również sprzedać nieruchomość przed uzyskaniem potwierdzenia przeniesienia prawa własności.

Jak dostać się na Cypr Północny?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest lot tanimi liniami lotniczymi na lotnisko w Larnace (LRA). Przejazd do Cypru Północnego wypożyczonym samochodem lub taxi (koszt ok 60 Euro)

Przekroczenie przejścia granicznego pomiędzy obiema częściami Cypru jest formalnością i trwa kilka minut. Wiza jest bezpłatna i wydawana elektronicznie. Akceptowanym dokumentem jest paszport lub dowód osobisty. Można oczywiście dostać się z terytorium Turcji samolotem lub promem.